Odlična programska, a slabša strojna oprema
Google Pixel telefoni so vedno sloveli po odlični programski opremi, vendar je bil problem v tem, da je bila strojna oprema večino časa podpovprečna. S tem mislimo predvsem na Tensorjeve procesorje, ki so se pregrevali, sicer pa je znano tudi, da je Tensor v bistvu Samsung-ov Exynos, le pod drugim imenom.
Google je tako šele lani s Pixel 8 serijo dosegel zadovoljivo raven strojne opreme.
Prej so bile vedno prisotne očitne pomanjkljivosti, od težav z zaslonom pri Pixel 2 do slabih termalnih lastnosti pri Pixlu 7. Celo lani strojna oprema pri 8 seriji telefonov ni bila najboljša, vendar vsaj ni bila slaba.
No letos pa je 9 serija Pixel telefonov, še posebej Pro modeli, prinesel velik napredek v strojni opremi. Mi smo tokrat preizkusili večji XL model, vendar pa sta manjši Pro in XL v bistvu enaka, z izjemo velikosti baterije in zaslona.
Ti Pro modeli Pixel telefonov ponujajo najboljšo strojno opremo, ki jo je Google doslej izdelal, in lahko brez težav tekmujejo tudi z najboljšimi napravami od Apple-a ali Samsung-a.
Zaslon ima zdaj izjemno tanke robove in impresivno svetlost. Čitalec prstnih odtisov je hiter in zanesljiv in pa kar je najbolj pomembno Ultrasoničen!
Tensor G4 čip pa, čeprav je še vedno počasnejši od najboljših Apple-ovih ali Qualcomm-ovih čipov, ima tokrat odlične termalne lastnosti.
Je pa dejstvo, da strojna oprema predstavlja le polovico zgodbe. Pri seriji Pixel gre po programski plati vedno za Googlove pametne funkcije, in serija 9 Pro še dodatno stavi na generativen AI, ki je bil predstavljen lani s serijo 8. Letos pa so mnoge od teh funkcij (npr. Circle to Search) na voljo tudi na Samsungovih Galaxy S telefonih, zato Pixel-ova 9 Pro serija letos ne prinaša edinstvene programske funkcije, ki bi jo bilo nujno imeti. Je pa res, da je Google tokrat izdal kar nekaj zanmivih aplikacij, med njimi nam je najbolj všeč Pixel Screenshot, ki na enem mestu zbere vse posnetke zaslona – (deluje tudi na Seriji 8 in 7.)
Prednosti
- Lepo oblikovana in vrhunska strojna oprema,
- Očitno izboljšana video zmogljivost v primerjavi z lanskim modelom,
- Generativne AI funkcije so lahko zelo koristne (odvisno od posameznika).
Slabosti
- 128GB osnovni model v letu 2024 je nesmiseln,
- Pixel UI je lahko za marsikoga dolgočasen in omejujoč,
- Strojna oprema kamere je dobra, a zaostaja za kitajskimi telefoni Vivo, Xiaomi in Oppo.
Strojna oprema in dizajn
Pixel 9 Pro XL ni izjemno velik v primerjavi z drugimi vrhunskimi telefoni, saj ima 6,8-palčni zaslon, tehta (le) 221g in meri 8,5mm v debelino. Google pa je želel izdati tud manjši flagship model (Pro ima tako “samo” 6,3-palčni zaslon).
Oblikovno je letošna serija zelo podoben iPhone-u, in občutek v roki je skoraj identičen kot pri iPhone 15 Pro Max.
Kamere
Od štirih kamer na Pixel 9 Pro sta dve dobili nove senzorje: selfie kamera je doživela največjo nadgradnjo (z 10,5MP na 42MP), ultraširoka kamera pa ima zdaj hitrejšo zaslonko f/1,7. Glavna in telefoto leča ostajata enaki kot lani, vendar so fotografije s selfie kamere in ultraširoke leče očitno boljše.
Programsko in nove funkcije
Pixel 9 Pro XL prihaja na police z Android 14, vendar ima nekatere nove AI funkcije, kot je Pixel Studio, ki omogoča ustvarjanje umetnin z besedilnimi pozivi, in funkcijo “Reimagine”, ki omogoča spreminjanje realnih slik s pomočjo AI.
Zmogljivost
Tensor G4 je le nekoliko zmogljivejši od G3, zagotovo pa še vedno ne sodi med najhiteješe. Na primer, urejanje video posnetka traja veliko dlje v primerjavi z iPhone, in pa telefoni, ki uporabljajo Qualcomm-ove procesorje.
Baterija
Baterija zdrži približno od 9 do 10 ur prižganega zaslona, pri težki uporabi, kar je nekoliko slabše kot pri Galaxy S24 Ultra in premerljivo z Pixel 8 Pro, ki je bil do sedaj izbira za naš dnevni telefon. Je pa zato boljši čas pripravljenosti, tako smo recimo z enim polnjenjem in ob zmerni uporabi telefon brez težav uporabljali dva dni s 3.5-4h prižaganega zaslona.
Zaključek
Pixel 9 Pro XL je odličen telefon, vendar ne izstopa v primerjavi s konkurenco, kot je Galaxy S24 Ultra. Cena je tudi višja v primerjavi z OnePlus 12, ki ima močnejši čip. Za entuziaste, ki cenijo mobilno fotografijo in gladkost delovanja pa bo letošnja Pro serija prava izbira!